Reklama
WIG88 734,63+0,40%
WIG202 574,96+0,47%
EUR / PLN4,26+0,04%
USD / PLN3,92+0,04%
CHF / PLN4,31-0,29%
GBP / PLN4,98+0,29%
EUR / USD1,09+0,02%
DAX18 704,42-0,18%
FT-SE8 420,30-0,22%
CAC 408 167,50-0,26%
DJI40 003,59+0,34%
S&P 5005 303,27+0,12%
ROPA BRENT84,00+0,66%
ROPA WTI80,00+0,81%
ZŁOTO2 414,78+1,60%
SREBRO31,51+6,52%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryzys nieruchomości wpłynie na banki i sektor finansowy - ostrzega agencja Fitch. Powtórka z 2007?

Przemysław Tabor | 19:49 02 kwiecień 2024

Kryzys na rynku nieruchomości biurowych wpłynie na sektor finansowy, uważa agencja Fitch. Możliwe są nawet upadłości banków, a sytuacja będzie się pogarszać. Problemy te dostrzegalne są nie tylko w USA, zauważyli eksperci Fitch.

Powtórka z 2007? Krach rynku nieruchomości przejdzie na banki i sektor finansowy - ostrzega agencja Fitch
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego pojawiły się problemy na rynku nieruchomości komercyjnych?
  • Jakie banki mogą upaść i dlaczego?
  • Czy to zagrożenie dla systemu finansowego?


 

Problemy rynku nieruchomości komercyjnych będą się pogarszać - ostrzega Fitch

Trendy w zakresie kredytów na nieruchomości komercyjne i ich skutków dla świata finansów będą się nadal pogarszać do 2025 roku, czytamy w komunikacie Fitch Ratings.

“Będzie to miało wpływ na komercyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (CMBS), banki, towarzystwa ubezpieczeń na życie, niebankowe instytucje finansowe i emitentów finansów publicznych” - czytamy dalej.

Symptomy kłopotów brzmią łudząco podobnie do tych z 2007 roku, gdy właśnie instrumenty MBS były jednym z głównych mechanizmów przeniesienia problemów z rynku nieruchomości do sektora finansowego. Jednak kolejne zdania komunikatu agencji Fitch uspokajają, że problem jest w gruncie rzeczy “pod kontrolą”.

Reklama

Straty powinny pozostać w granicach oczekiwań ratingowych dla większości emitentów, biorąc pod uwagę duże rozproszenie ryzyka w systemie finansowym” - zaznaczyli eksperci z Fitch Ratings.

“Pożyczki o zmiennym oprocentowaniu niosą ze sobą najwyższe ryzyko kredytowe, biorąc pod uwagę, że większość sektora nieruchomości komercyjnych straciła na wartości w typowym okresie maksymalnie pięciu lat” - czytamy w komentarzu Fitch.

 

Zobacz także: Ceny mieszkań w UK odbijają. „Stopniowa poprawa nastrojów”

 

Możliwe są upadłości niektórych banków - uważa Fitch

Eksperci z agencji ratingowej zwrócili uwagę na segment, który może najmocniej ucierpieć wskutek problemu rynku nieruchomości biurowych. Chodzi przede wszystkim o małe instytucje i banki:

Reklama

“Słabsi emitenci z większą koncentracją bardziej ryzykownych ekspozycji mogą stanąć w obliczu obniżenia ratingów. Wycofywanie się kredytodawców z biur zwiększy ryzyko refinansowania, zwiększając aktywność w zakresie restrukturyzacji i straty kredytowe. Prognozujemy, że ogólny wskaźnik zaległości w spłacie amerykańskich CMBS osiągnie 4,9% w 2025 roku, w porównaniu z 2,3% w lutym. Trzy z czterech amerykańskich kredytów biurowych zapadających w 2024 roku prawdopodobnie nie zostaną spłacone” - zaznaczyli.

Niektóre banki mogą ogłosić upadłość w związku z problemami obserwowanymi przez Fitch: Nadchodzi kryzys nieruchomości - nowojorski bank to “śmieć”, ostrzegają agencje

“Pod względem procentowego udziału w aktywach i kapitale, małe amerykańskie banki mają znacznie wyższą koncentrację na nieruchomości komercyjne niż banki o aktywach przekraczających 100 mld USD. Może to doprowadzić do upadku umiarkowanej liczby głównie mniejszych banków” - podkreślili analitycy Fitch.

 

To także problem Europy, nie tylko USA

Problemy będą szczególnie widoczne w Stanach Zjednoczonych, uważa Fitch. O tym mówi się już od dłuższego czasu, pisaliśmy o tym zresztą między innymi tutaj: Nadchodzi największy kryzys na rynku nieruchomości od 17 lat

Reklama

Jednak co istotne, wskazywany jest także region EMEA, czyli Europa, Bliski Wschód oraz Afryka.

“Pogorszeniu wyceny nieruchomości CRE będą przewodzić główne nieruchomości biurowe w USA i regionie EMEA, przy czym spodziewane jest również osłabienie w segmentach handlu detalicznego, hotelarstwa, budownictwa wielorodzinnego i przemysłowego w USA” - stwierdził agencja Fitch.

“Nieruchomości biurowe, szczególnie na głównych światowych rynkach metropolitalnych, znacznie straciły na wartości od szczytowych poziomów z 2022 roku. Sytuacja ta będzie się utrzymywać, ponieważ umowy najmu są wyceniane rynkowo, a najemcy ograniczają swoją fizyczną obecność w związku ze zmianami w formie pracy po pandemii. Firmy zwracają się w kierunku dobrze zlokalizowanych, wysoce udogodnionych i energooszczędnych przestrzeni” - czytamy w komunikacie Fitch.

Szczególnie narażone mają być nieruchomości biurowe niższej jakości i starsze, ocenia Fitch.

“(...) Powinny być one najbardziej narażone na ryzyko związane ze zmniejszonym popytem i prawdopodobnie będą musiały zmierzyć się ze znacznym spadkiem wartości, a nawet przestarzałością. Zjawisko to jest już widoczne na niektórych prestiżowych rynkach biurowych w Stanach Zjednoczonych oraz, w coraz większym stopniu, w europejskich miastach z rosnącą liczbą pustostanów” - stwierdzili eksperci z Fitch.

Reklama

 

Zobacz również: Kryzys sektora nieruchomości - koniec czy okazja?

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej